Nauka gry na gitarze, taniec, basen, hiszpański, kurs rysunku, kółko naukowe, teatrzyk, gazetka szkolna – możliwości rozwoju zainteresowań jest mnóstwo. Zajęcia organizują szkoły, świetlice, lokalne domy kultury czy biblioteki. Zanim zaplanujemy dziecku rok szkolny pełny atrakcji, zastanówmy się, czy właściwie będzie miało na to czas, chęć i motywację. A przede wszystkim, dowiedzmy się jak zajęcia pozalekcyjne wpływają na rozwój.

Dlaczego warto?

Zajęcia pozalekcyjne rozwijają w dziecku ciekawość świata oraz własne zainteresowania, które w przyszłości mogą pomóc w wyborze drogi zawodowej. Ponadto są świetnym sposobem na wartościowe i efektywne spędzenie wolnego czasu. W zależności od profilu warsztatów, mogą pomóc w osiąganiu dobrych wyników na olimpiadach, zawodach, czy konkursach. A co najważniejsze, sprawiają, że życie malucha staje się ciekawsze i przyjemniejsze.

Psychologiczny aspekt zajęć

Uczestniczenie w zajęciach pozalekcyjnych sprzyja rozwojowi zachowań społecznych, nawiązywaniu kontaktów oraz utrzymywaniu relacji. Uczy radzenia sobie ze stresem, trudnościami, uczy też wyrażania emocji, a także asertywności. Zdobywane w ten sposób umiejętności są niezwykle cenne i będą wykorzystywane oraz dalej rozwijane w dorosłym życiu.

Zajęcia wyrównawcze

Organizowane głównie przez przez szkoły podstawowe zajęcia wyrównawcze, pomagają dzieciom nie tylko w nadrobieniu trudnych dla nich materiałów, ale także w pokonaniu stresu psychoedukacyjnego pojawiającego się w trakcje lekcji. Dzięki nim, uczniowie mają szansę na opanowanie umiejętności, bez których dalsza nauka byłaby niemożliwa lub utrudniona, a rodzice otrzymują rady jak pracować z dzieckiem w domu. Jeśli podejrzewamy, że nasz maluch wymaga dodatkowego wsparcia, porozmawiamy z wychowawcą o możliwości dołączenia do zajęć wyrównawczych.

Kółka zainteresowań

Uczniowie, którzy doskonale radzą sobie z nauką, często nudzą się na zajęciach, dlatego idealnym rozwiązaniem jest zaproponowanie im dołączenia do kółka zainteresowań, których w szkołach jest przeważnie wiele i każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Korzyści z tego typu aktywności są ogromne, dziecko ma szansę na przygotowanie do olimpiad, ale także indywidualnego rozwoju własnych zainteresowań. Dzięki temu spełnia i kształtuje siebie.

O czym warto pamiętać?

Pamiętajmy, że zajęcia dodatkowe muszą być dopasowane do możliwości, wieku i preferencji dziecka. Ich głównym celem jest sprawianie maluchowi radości oraz jego rozwój. Nie mogą być źródłem stresu i napięć, nie mogą też zabierać całego wolnego czasu, aby dziecko mogło wypocząć i prawidłowo funkcjonować. Nadmiar obowiązków może wywołać frustrację, niechęć, rozkojarzenie, złość lub apatię. Jeśli obserwujemy takie zachowania, mogą one oznaczać, że dziecko nie radzi sobie z ilością obowiązków. Nie starajmy się też na siłę ukierunkować naszej pociechy, jeśli nie chce uczestniczyć w danych zajęciach, odpuśćmy i wybierzmy wspólnie takie, które będą dawały maksimum radości i spełnienia w rozwoju.