Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas w roku – przepełniony radością, zapachem choinki i pierników oraz pięknymi dekoracjami w domu. Jednak dla dzieci z autyzmem to również okres, w którym muszą zmierzyć się z szeroko rozumianymi zasadami i normami społecznymi – zostanie zakłócona ich dobrze znana codzienność. Ale to właśnie dzięki takim wyjątkowym sytuacjom, mają one możliwość nauki sposobów właściwego reagowania.
Przygotowania do świąt to bardzo intensywny okres – planujemy, zapisujemy pomysły, a następnie je realizujemy. Jak przygotować dziecko z autyzmem oraz rodzinę do świąt radzi ekspert metody PECS z Pyramid Educational Consultants of Poland – Magdalena Kaźmierczak. – Jedną z ważniejszych rzeczy, które powinniśmy uwzględnić jest zwizualizowanie dziecku informacji o rozkładzie czynności w najbliższej przyszłości. Możemy do tego wykorzystać obrazkowe plany dnia oraz aktywności. Pomoże to uniknąć wielu nowych i stresujących sytuacji. Warto również stworzyć specjalny kalendarz, który będzie odliczał, ile dni zostało jeszcze do świat. Dziecko będzie mogło w nim każdego dnia zakreślać odpowiedni kwadracik. – mówi Magdalena Kaźmierczak
Kluczowym aspektem przygotowania dziecka z autyzmem jest również rozmowa. Świetnie sprawdzi się tutaj technika historyjek społecznych, która pomaga dzieciom w rozpoznawaniu i rozumieniu różnych zdarzeń, sprostaniu oczekiwaniom oraz podejmowaniu prób uczestniczenia w nowych sytuacjach.
Historyjki społeczne to krótkie opisowe historie, które dostarczają dokładnych informacji o sytuacji, w której dziecko ma uczestniczyć. Wyjaśniają, czego można się spodziewać oraz wskazują dzieciom, jak należy się zachować w trudnych dla nich sytuacjach społecznych.
Warto również przygotować rodzinę i znajomych – szczególnie tych dalszych, którzy na co dzień nie mają kontaktu z dzieckiem ze spektrum autyzmu. Przedstawiamy listę kluczowych informacji, które warto im przedstawić:
- Nie wszystkie dzieci lubią się przytulać na powitanie. Nie należy nalegać na nie podczas przywitania.
- Powtarzanie pewnych czynności pomaga dzieciom w radzeniu sobie w sytuacjach stresujących – nie reaguj na nie.
- Niektóre zachowania mogą wydawać się dziwne, inne czasem bardzo trudne, jeśli się zdarzą należy zapytać rodziców, czy w czymś im pomóc, bez komentowania oraz doradzania – rodzice wiedzą, co robić.
- Dzieci mają problemy ze zmysłami, np. nie lubią hałasu, ale potrafią sobie z nim radzić poprzez zakrywanie uszu – bądź otwarty na ich rozwiązania.