Wakacje w pełni, jednak warto już teraz pomyśleć o zbliżającym się roku szkolnym, szczególnie jeśli nasze pociechy 1 września zasiądą przy szkolnych ławkach. Jak przygotować je i siebie do tego ważnego wydarzenia?

Wakacje to idealny czas na przyjemne doszlifowanie umiejętności, które okażą się przydatne dla wszystkich pierwszaków. W formie zabaw, np. budując zamki z piasku, malując farbami, kredkami, lepiąc ludziki z plasteliny ćwiczymy ręce i koordynacje ruchową, niezbędną do nauki w szkole.

Chcąc popracować nad orientacją dziecka, warto wybierać się na wycieczki np. po lesie. Spacerując, skręcając w prawo, lewo, kierując wzrok na północ, południe, ćwiczymy orientację i określania kierunków.

Inną formą rozwoju jest dbanie o sprawność ruchową. Warto zapewniać dziecku możliwość uczestniczenia w grach zespołowych, a także zabierać je na wycieczki rowerowe i piesze.

Ponadto ważnym elementem przygotowania do szkoły są ćwiczenia humanistyczne, polegające np. na rozmowie o obejrzanej bajce. A także inne, w których dziecko uczy się realizacji wyznaczonych zadań, jak np. sprzątanie po zabawie lub pakowanie plecaka.

Ważne jest też przygotowanie dziecka do pisania i czytania, a także do rozwiązywania zadań logicznych i matematycznych. Dobrą pomocą są gry edukacyjne, które można znaleźć w sklepach w formie fizycznej lub w internecie w wersjach interaktywnych.

Rodzic gotowy do szkoły?

Obok wsparcia w rozwoju dziecka, niezwykle ważne jest przygotowanie siebie na nowe wyzwanie. Warto wcześniej zaplanować nowy harmonogram tygodnia, ustalić godziny wyjścia z domu i z pracy, aby zdążyć odebrać malucha. Ponadto pamiętajmy o zachowaniu spokoju emocjonalnego, nerwy są szybko zauważalne przez dzieci i co więcej przechwytywane. Dlatego warto skupiać się na pozytywnych stronach zbliżającego się roku szkolnego, takich jak poznanie nowych kolegów i koleżanek czy odkrycie wielu fascynujących dziedzin nauki. Starajmy się w spokoju i poczuciu radości wprowadzić dziecko do nowego etapu życia, który może okazać się dla niego dużym wyzwaniem, ale przy odpowiednim wsparciu rodziców, będzie o wiele prostsze i przyjemniejsze.