Wybierając się do sklepu, trudniej jest nam znaleźć zdrowe produkty niż te z konserwantami. Rozpoznajemy je po takich symbolach na etykietach jak np. E210, E214, E220, E230, E249, E251. Konserwanty znajdziemy w artykułach o długim terminie ważności, szczególnie w uwielbianych przez dzieci słodkich napojach gazowanych, słodyczach i przekąskach. Jeśli Twoje dziecko lubi sięgać po tego typu produkty, sprawdź co dzieje się w jego organizmie po ich zjedzeniu.
Nadpobudliwość i drażliwość to tylko niektóre z efektów działania konserwantów w młodym organizmie. Dzieci spożywające przetworzoną żywność są niespokojne i marudne, miewają problemy z koncentracją i zasypianiem. Zachowują się impulsywnie i często są w złym nastroju. Maluchy z problemami żołądkowymi oraz cierpiące na ADHD są szczególnie narażone na działanie szkodliwych substancji, dlatego w takich przypadkach zalecana jest dieta całkowicie pozbawiona konserwantów.
Co ważne, aż 97 proc. konserwantów jest wypłukiwana z moczem po czterech godzinach od spożycia produktu, a po 12 godzinach w organizmie nie powinno być już po nich śladu. Problemem jest jednak niechęć dzieci do picia wody, która pomaga w pozbyciu się szkodliwych substancji. Jeśli dziecko wstrzymuje się od picia i oddawania moczu, co w szkołach i przedszkolach bywa dla maluchów trudne, szkodliwe środki pozostają w ich organizmach.
Badania przeprowadzone przez Millward Brown wskazują, że 98 proc. respondentek posiadających dzieci ma świadomość szkodliwości produktów spożywczych zawierających konserwanty. Niestety, aż 53 proc. badanych zadeklarowało chęć kupienia takiego produktu. Zachęcamy jednak do wyboru naturalnych, jak najmniej przetworzonych produktów i przyzwyczajania do nich dzieci od najmłodszych lat.