Pieniądze to niełatwy temat. Rozsądne gospodarowanie budżetem to rzadko spotykana umiejętność wśród dorosłych, więc powinniśmy się starać zaszczepiać pozytywne nawyki u dzieci jak najwcześniej. Jak to zrobić? Przede wszystkim musimy trochę zaufać naszym pociechom i pozwolić im uczyć się na własnych błędach – lepiej, żeby tego doświadczyły za młodu, niż w dorosłości! Poznajcie 6 trików, dzięki którym Wasze dzieci będą potrafiły radzić sobie z pieniędzmi.
1. Kieszonkowe to Twój sprzymierzeniec
Pierwszym i najważniejszym instrumentem, dzięki któremu Twoje dziecko pozna wartość pieniądza oraz nauczy się z nim poprawnie obchodzić jest kieszonkowe. Niewielkie, systematycznie wypłacane kwoty adekwatne do wieku (warto rozważyć kieszonkowe wydawane raz w tygodniu lub raz na miesiąc), które dziecko będzie mogło wydawać według własnego uznania, nauczą go oszczędności i roztropności. Brakuje kilku złotych na nowy model do sklejania? Trudno, trzeba poczekać na kieszonkowe!
2. Zachęcaj do oszczędzania
Poświęć swojej pociesze trochę czasu i odbądź z nią rozmowę dotyczą finansów. Co to znaczy wydawać pieniądze, skąd się one biorą, co to są oszczędności i inwestycje. Dorosłym takie rzeczy wydają się oczywiste, jednak dla dzieci są to abstrakcyjne pojęcia, które najpierw wymagają poznania i zrozumienia. Oszczędzanie wymaga starannego planowania wydatków i myślenia o przyszłości, więc jeśli Twoje dziecko marzy o nowej zabawce, to pomóż mu notować odkładane kwoty pieniędzy.
3. Naucz swoje dzieci tego, co jest ważne
Na sam początek wystarczy, że wyjaśnisz różnicę pomiędzy podstawowymi potrzebami (jak np. jedzenie, ubrania, lekarstwa i artykuły higieniczne) a tym, co jest tak naprawdę zbędne, ale przeważnie stanowi tzw. zachciankę – nowa zabawka, pluszowy miś, wyjście do kina itp. Oczywiście, wszystkiego w życiu potrzebujemy, jednak pewne rzeczy zawsze powinniśmy traktować priorytetowo, a to coś bardzo ważnego przy planowaniu budżetu i oszczędzaniu pieniędzy. Niech Twoje dziecko zawsze ma jasny cel na co zbiera pieniądze, to świetna motywacja do sumiennego oszczędzania!
4. Opowiedz o swojej pracy i dlaczego dostajesz za nią pieniądze
Wyjaśnij, że na kwotę Twojej wypłaty składają się tak naprawdę trzy elementy: wysiłek, poświęcony przez Ciebie czas oraz doświadczenie, które zyskałaś na przestrzeni lat. W ten sposób Twoje dziecko zobaczy, że pieniądze to coś co dostajemy w zamian za nasz czas, energię i wiedzę.
5. Wyjaśnij mechanizm działania kart kredytowych
Ten element często sprawia kłopoty nawet dorosłym;) Opowiedz czym są karty kredytowe i wyjaśnij, że nie są to “ekstra” pieniądze, które biorą się znikąd, tylko że są to cudze pieniądze z których możemy korzystać, ale które zawsze trzeba oddać z nawiązką, co de facto obniża przyszłe pensje i realnie wpływa na rozmiar domowego budżetu. Oczywiście, karta kredytowa nie jest zła sama w sobie, jednak jest to narzędzie, z którym należy postępować ostrożnie, ponieważ chwila nieuwagi może przynieść duże kłopoty.
6. Zaangażuj swoje dzieci w niewielkie decyzje zakupowe
Wystarczy, że stworzysz listę zakupów i weźmiesz swoje dzieci do supermarketu. Poproś je o wybieranie tańszych produktów, lub takich które są dostępne w promocji. Kiedy zobaczą, że dzięki odpowiedzialnym decyzjom zostanie jeszcze kilka złotych na zakup jakiegoś smakołyku, to zrozumieją, że oszczędzanie może być bardzo przydatne i stwarzać zupełnie nowe możliwości.
Dzięki tym kilku wskazówkom Twoje dziecko nauczy się panować nad własnym budżetem, nabierze korzystnych nawyków oraz wkroczy w dorosłość odpowiednio przygotowane. Jeśli potrzebujesz pomocy specjalisty w przeprowadzeniu takich pogadanek, lub jeśli sam/sama chcesz zwiększyć wiedzę na temat finansów osobistych, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera.