W niniejszym zestawieniu znajdziemy postacie, których przedstawiać nikomu nie trzeba. A jednak, warto uświadomić sobie, co może osiągnąć człowiek z odpowiednią determinacją. Tym ludziom dysleksja – trudności z mówieniem, pisaniem i czytaniem, nie przeszkodziła w osiągnięciu sukcesu i zapisaniu się trwale na kartach historii.

Albert Einstein

Uważany za najbardziej wpływowego fizyka XX wieku został okrzyknięty naukowcem wszech czasów, m. in. dzięki swojej teorii względności. Dysleksja sprawiła, że późno nauczył się mówić, czytał dopiero od 9 roku życia, miał problemy z pisaniem i zapamiętywaniem informacji w szkole. Z powodu trudności związanych z dysleksją dwa razy stracił posadę nauczyciela. Nie przeszkodziło mu to jednak przejść do historii jako wybitny umysł.

Charles Darwin

Stworzona przez niego teoria ewolucji przyczyniła się od radykalnej zmiany w postrzeganiu świata naturalnego. Zawdzięczamy mu naukową rewolucję, która wpłynęła na wszystkie dziedziny wiedzy i światopogląd ludzi.

Leonardo da Vinci

Malarz, architekt, wynalazca, odkrywca, pisarz, matematyk… Długa jest lista specjalności, w których da Vinci wiele osiągnął. Dzisiaj pamiętamy go przede wszystkim jako geniusza, który dał nam Mona Lisę, Damę z Łasiczką czy koncepcję helikoptera.

Isaac Newton

Znany wszystkim twórca zasad dynamiki, prawa powszechnego ciążenia, prawa ruchu i mechaniki klasycznej zapoczątkował rewolucję naukową, dowodząc kopernikańskiej teorii heliocentryzmu. Legenda głosi, że w szkole radził sobie średnio, dlatego wolał spędzać czas pod jabłonią, gdzie odkrył grawitację.

Henry Ford

Jeździsz samochodem? Podziękuj za to Fordowi. To on zrewolucjonizował produkcję aut i przyczynił się do tego, że szybko stały się one dostępne dla „zwykłych śmiertelników”. Jest przykładem na to, jak pasja może zamienić się w życiowy sukces i (przy okazji) zmienić świat.

Nelson Rockefeller

Dziś nazwisko Rockefeller to niemal synonim bogactwa. Najbardziej znany z rodu – Nelson – zasłynął dzięki swoim umiejętnościom politycznym. Był dyslektykiem i jednocześnie gubernatorem stanu Nowy Jork, wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, autorem kilku książek, a także kolekcjonerem sztuki.

Winston Churchill

Wybitny polityk, mówca, strateg. Został premierem Wielkiej Brytanii w trudnym okresie II wojny światowej. Należał do „Wielkiej Trójki”, z którą uczestniczył w najważniejszych, międzynarodowych konferencjach, o których do dziś dzieci uczą się w szkołach, bo tam ważyły się losy ówczesnego świata. Za swoje wielotomowe opracowania historyczne o obu wojnach światowych został nagrodzony literacką Nagrodą Nobla.

Hans Christian Andersen

Nigdy nie nauczył się pisać poprawnie. Jego manuskrypty zawierają wiele błędów charakterystycznych dla dysleksji. A mimo to większość z nas wychowało się na jego bajkach. To Andersen dał nam „Brzydkie kaczątko”, „Dziewczynkę z zapałkami” czy „Calineczkę”. Był również autorem wielu utworów dla dorosłych.

Walt Disney

Disney to wizjoner, który stworzył największą dziś korporację mediową świata. Przede wszystkim jednak jest ojcem najpiękniejszych, kultowych postaci dla dzieci, które uszczęśliwiają kolejne pokolenia najmłodszych i nie tylko.

Steven Spielberg

Kto z nas nie płakał na I.T., nie przeżywał Listy Schindlera i nie zachwycał się Parkiem Jurajskim? Spielberg to wybitny reżyser, scenarzysta i producent, który wywołuje w widzach najgłębsze emocje w doskonałym wykonaniu. Odznaczony Medalem Wolności za wkład w kulturowe dziedzictwo Stanów Zjednoczonych.

Wśród sławnych osób cierpiących na dysleksję warto wspomnieć również Thomasa Edisona, Pabla Picasso, Andy Warhola, Johna Lennona, czy Agathę Christie. Można nauczyć się żyć z dysleksją, dzięki odrobinie samodyscypliny i ćwiczeniom. Dzisiaj istnieją skuteczne narzędzia i terapie, które pomagają diagnozować i walczyć z  dysleksją od najmłodszych lat. Warto zadbać o swój rozwój, by niezależnie od wieku móc wyrównać swoje szanse.